SME

Koalícia dohodla kostru novej vlády

BRATISLAVA - Zostavením vlády dnes poverí prezident Rudolf Schuster súčasného premiéra Mikuláša Dzurindu, aj keď ten mu výslednú podobu novej vlády ešte neprinesie.

Štyri strany novej pravicovej koalície SDKÚ, SMK, KDH, ANO sa včera dohodli na približnej podobe nového kabinetu. Už pred stretnutím Dzurinda hovoril, že známa bude aspoň jej kostra. „Ale s kostrou sa k prezidentovi nechodí,“ povedal líder ANO Pavol Rusko.

Dzurinda ani po takmer štvorhodinovom rokovaní neprezradil žiadne konkrétne mená. Koaličná štvorka včera rokovala o zladení programov všetkých strán. „Špecifikovali sme niekoľko tém, kde bolo potrebné usmernenie,“ povedal Dzurinda. Na budúci týždeň v stredu by mal byť na stole prvý návrh spoločného programového vyhlásenia a vo štvrtok ho strany prerokujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O kreslách vo vláde sa vraj hovorilo len z pohľadu strán, mená podľa Dzurindu nepadali. Vylúčil súboje o rezort vnútra alebo predsedu parlamentu, o ktoré sa mali prieť KDH, SMK a SDKÚ. „O žiadnom boji nemôže byť reč,“ povedal. Dohoda sa podľa premiéra už rysuje: „Pokým však nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.“

Predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že na rokovaní nepadali žiadne kategorické podmienky. „Naozaj sa schyľuje k dohode.“ Nepotvrdil ani slová svojho podpredsedu Brocku, ktorý predtým vyhlásil, že KDH chce buď rezort vnútra, alebo zahraničia.

Dzurinda bude prezidenta informovať, že strany „sú ďalej“. Lídri mali dobrú náladu, predseda SMK Béla Bugár dokonca držal pred premiérom dva mikrofóny, keď k nemu novinári nedosiahli.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred koaličnou radou Prezídium SDKÚ odporučilo poslaneckému klubu, aby Zuzanu Martinákovú navrhol za podpredsedníčku parlamentu. SDKÚ by tak zrejme vycúvala z rezortu práce a sociálnych vecí, kde sa predbežne počítalo práve s Martinákovou.

Aj keď súboje oň nepriznávajú, väčší záujem majú členovia vládnej koalície o tzv. silové rezorty - vnútro, obranu, zahraničie. Oveľa menej ich láka dosadiť svojich ľudí na ministerstvá práce a zdravotníctva. Ide pritom o oblasti, ktoré čakajú najdôležitejšie reformy. (mož, rf)

Viac v rubrike VÝMENA VLÁDY

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 474
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 273
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 700
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 541
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 178
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 044
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 1 980
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu